Zimné záhrady

Zimné záhrady prežívajú v súčasnosti akýsi „boom“. Veľa majiteľov rodinných domov si ich dnes dáva zhotovovať – či už ako priestor na pestovanie tropických rastlín alebo len miesto na relax. Uvažujete o zimnej záhrade aj Vy? Rátajte s tým, že to nebude malá investícia. No určite sa v konečnom dôsledku oplatí. Už len pre tie pocity, ktoré budete zažívať pri relaxe v nej.

Na čo nezabúdať pri plánovaní zimnej záhrady

Náklady, ktoré na zimnú záhradu v konečnom dôsledku vynaložíte, závisia od niekoľkých faktorov. Vo veľkom ich však ovplyvňuje najmä veľkosť zimnej záhrady, či použité materiály. Aké máte možnosti v tejto oblasti?

Materiály na zimné záhrady

Pri výbere vhodného materiálu máte v podstate také možnosti, akoby ste vyberali klasické okná. Veľmi obľúbené sú zimné záhrady z dreva. Opticky to pôsobí veľmi pekne a prirodzene. Menšou nevýhodou je však nutnosť exteriérovej údržby po určitom čase. Zanedbateľná nie je ani cena, pretože drevené rámy takýchto rozmerov sa pohybujú vo vyšších cenových reláciách. Alternatívou je plast. Je lacnejší a nenáročnejší na údržbu. Musíte však myslieť na to, že plast v týchto rozmeroch musí mať aj kovovú výstuž. Ďalšou možnosťou sú síce pevné a stabilné, ale finančne asi najnáročnejšie hliníkové rámy. V súčasnosti sú veľmi moderné. A čo sklá? Aj v tejto oblasti doba pokročila a vybrať si už môžete aj sklá, ktoré sú vybavené tepelnou a solárnou ochranou. To znamená, že prepúšťajú menej slnečného svetla. Sú tak vhodné najmä pre zimné záhrady, ktoré majú slúžiť hlavne na relax.

Umiestnenie zimnej záhrady

Ak si zimné záhrady projektujete ešte pred stavbou domu, máte veľa možností na umiestnenie. Pamätajte, že optimálne je umiestnenie na juhovýchode alebo juhozápade. Ak bude zimná záhrada orientovaná na sever, v zime v nej môže byť veľmi chladno. Na južnej strane však naopak býva veľmi prehriata, čo rastlinám nemusí vždy vyhovovať.

„Vychytávky“ v zimnej záhrade

Zabúdať by ste nemali ani na niektoré „maličkosti“. Do zimnej záhrady v každom prípade patria strešné okná. Sú nevyhnutné nielen kvôli vetraniu, ale tiež kvôli dostatku slnečného svetla. Pokiaľ ide o podlahy, najvhodnejšie sú keramické dlažby, ktoré fungujú ako tepelný akumulátor. Nezabudnite tiež zimnú záhradu vybaviť možnosťou uzatvorenia od ostatných miestností v dome. Zabránite tak nadmernej vlhkosti prenikať do obytných častí domu.

 

Naše projekty